Multiroom
Multiroom je moderný spôsob prenosu zvuku i obrazu v domácnosti. Čo to znamená v praxi, aké výhody také reproduktory majú a na čo pamätať pri ich výbere?
Multiroom - čo to znamení?
Toto označenie pochádza z anglického slova a v doslovnom preklade ide o "viac izieb". V praxi to znamená možnosť šíriť audio aj video signál naprieč miestnosťami. Spravidla sa signál prenáša prostredníctvom wifi, a to z televízora alebo z iného hlavného prístroja. Inú alternatívu predstavuje spojenie prostredníctvom LAN, prípadne Bluetooth. Vďaka tomu nie je nutné naprieč bytom viesť žiadne ďalšie drôty.
Iným zdrojom môže byť pre tento systém aj 3,5mm linkový vstup (AUX), to znamená ten slúchadlový. Ten predstavuje ideálne riešenie pre všetky prístroje, ktoré práve nedisponujú Bluetooth alebo wifi. Dôvodom, prečo sa najčastejšie používa práve wifi, je vysoká kvalita prenášaného zvuku.
Čo obnáša systém multiroom prakticky?
Pre vás to znamená asi toľko, že takýto hlavný televízor môže byť umiestnený napríklad v obývacej izbe. Vy ale vďaka tomuto systému môžete plynule prejsť napríklad do spálne a tu nadviazať na sledovanie práve bežiaceho programu na ďalšej obrazovke. Navyše tak možno efektívne riešiť aj situáciu, keď druhý prístroj nemá DVB-S tuner, pretože ho takýmto spôsobom môže z primárneho zariadenia prevziať. To by potom ale samozrejme malo mať svoje tunery zdvojené, aby nedochádzalo k ovplyvneniu sledovania. Nie je to však nevyhnutnosťou.
Tejto funkcii sa hovorí follow. Inou možnosťou je tá, že sa šíri totožný obraz či zvuk vo všetkých miestnostiach. Samozrejme možno tiež využiť funkciu prehrávania rôznych relácií či hudobných skladieb v každej miestnosti. Tým sa v podstate použité prístroje rozdelia do akýchsi zón, s ktorými možno manipulovať samostatne. Jeden člen rodiny si tak môže púšťať svoju obľúbenú hudbu, zatiaľ čo druhý počúva rádio.
Vzhľadom na stále intenzívnejší rozmach tejto technológie, ktorá sa stáva trendom predovšetkým medzi mladšou generáciou, sa navyše stávajú multiroom systémy aj cenovo oveľa dostupnejšími pre široké spektrum spotrebiteľov. Dnes ich na trh dodávajú ako špičkoví tradiční výrobcovia elektroniky ako Harman Kardon, tak veľa ďalších producentov. Prepojiť ich dokážeme aj s existujúcimi prístrojmi, ktoré už doma máte. Možno ich tiež efektívne zakomponovať do konceptu tzv. Chytrých domov a zaistiť tak plnú automatizáciu. Účinne prepojíte multimédiá napríklad aj s domácim alarmom a využijete tak technológiu nielen k zábave, ale aj k zvýšeniu úrovne zabezpečenia svojho domova. Na seba môžeme týmto spôsobom nadviazať aj takmer dve desiatky rôznych reproduktorov.
Na ovládanie celej sústavy môžeme potom efektívne využiť v prvom rade integrovaný displej na samotnom systéme, vo väčšine prípadov na tento účel však slúži chytrý telefón prípadne tablet s nainštalovanou príslušnou aplikáciou určenou pre systémy Android aj iOS. Manipuláciu s multiroom bez problémov po jeho uvedení do prevádzky zvládne aj absolútny laik. Na všetko vám bude stačiť aj stlačenie jediného tlačidla.
Ako sa vyznať v ponuke jednotlivých výrobcov
All in one
Tzv. systémy všetko v jednom sú určené predovšetkým pre nenáročných poslucháčov. Ak ste zvyknutí v bežnom živote na zvukovú kulisu, bude pre vás taká zostava úplne ideálna. Nehodí sa však pre audiofilov, ktorí si potrpia pri počúvaní na vysokú zvukovú kvalitu.
Pre náročnejších užívateľov
Celý systém je možné podľa vlastných preferencií pripojiť k zosilňovaču, domácemu kinu alebo subwooferu a zostaviť týmto spôsobom skutočne unikátnu jednotku s maximálnym využitím hlasitosti aj prekreslenia basov.
Z čoho sa multiroom systém skladá?
Srdcom celého multiroom systému je smerovač alebo wifi router, prípadne špecifická základová jednotka. V prvom prípade využívame pôvodné smerovač e - jedná sa o riešenie dostupnejšie. Druhá alternatíva má výhodu v tom, že môžeme docieliť výstavby špecializovanej siete wifi, čím jednak zaistíme vyšší dosah a jednak aj zamedzíme rušenie.
Ďalšími užitočnými funkciami, ktorými môžu byť multiroom systémy vybavené, je napríklad aj napájanie z batérie. S využitím tejto možnosti môžete napríklad počúvať aj hudbu vonku. Nemusíte tak byť v dosahu elektrickej zásuvky, čo využijete pre počúvanie na záhrade a na mnohých ďalších miestach. Batéria spravidla disponuje výdržou niekoľkých hodín, takže si môžete užiť úplne nerušené počúvanie skutočne kdekoľvek.
Vďaka ekvalizéru si zase nastavíte hudobný výstup podľa vašich preferencií alebo napríklad podľa obľúbeného hudobného žánru. Zdroje si tiež navolíte do predvolieb, a preto nebude nutné na obsluhu celej sústavy použiť telefón či tablet.
Výsledný efekt môže ešte vylepšiť prítomnosť pohybového senzora. Ten zvládne detekovať vašu prítomnosť a na základe tohto hodnotenia sám vykoná zapnutie či vypnutie zariadenia.
Ktoré formáty umožňuje multiroom prehrávať
Tento systém podporuje väčšinu štandardných formátov. Pre prehľadnosť ich môžeme rozlíšiť do niekoľkých kategórií.
Stratové komprimované formáty
Sem môžeme zaradiť napríklad populárne MP3 alebo WMA. Charakteristická je pre nich tzv. stratová kompresia. To v praxi znamená, že pri zhoršenej kvalite zvuku umožňujú znížiť veľkosť výsledného súboru.
Bezstratové komprimované formáty
Ako príklad možno uviesť napríklad FLAC či ALAC (Apple Lossless). Oproti svojim predchodcom sa vyznačujú vyššou veľkosťou súboru. Vďaka tomu však umožňujú zvukovú kvalitu zdroja udržať.
DSD
Ide o formát, ktorý je určený tým najnáročnejším poslucháčom. Ide o formát štúdiový, ktorý sa nekomprimuje. Výhodou je, že nie je potrebné robiť kompromisy vo výslednej kvalite zvuku. Avšak je vďaka tomu tiež nutné počítať s vysokou kapacitnou náročnosťou, nie je problém v rámci jedného hudobného albumu prekročiť aj kapacitu 2 GB.
Prihlásiť sa