Reproduktory
Obchod s kvalitné elektronikou prináša pestrú škálu elektroniky a audio s dôrazom na spokojnosť zákazníkov. Reproduktory slúži predovšetkým ku kvalitnému posluchu. Rozdiely vo vlastnostiach jednotlivých druhov sú naozaj značné a je teda potrebné si dobre rozmyslieť, na čo budete reproduktor využívať. L-e.sk sa zameriava iba na kvalitné a dizajnovo vkusné výrobky, ktoré vám poskytnú tie najlepšie služby.
Bezdrôtové reproduktory
Veľmi praktickým a vkusným hudobným doplnkom je bezdrôtový reproduktor. Bezdrôtové reproduktory sú vhodným doplnkom najmä na cesty, kedy nemáte možnosť elektrického zdroja. Jednoduché a ľahké použitie je veľmi praktické. Nemusíte robiť žiadne kompromisy, svoju obľúbenú hudbu si môžete pustiť v kvalitnom ozvučení kedykoľvek vás napadne. je to veľmi jednoduché. Bezdrôtové reproduktory sú určené k vonkajšiemu aj domáce použitie.
Reproduktory k PC
Kvalitné PC reproduktory sa tiež označujú ako takzvané reprobedne. Vyberte si z bohatej ponuky reproduktorov od renomovaných výrobcov. Ak si potrebujete kúpiť kvalitné reproduktory, potom vedzte, že potrebujete dostatočný výkon. Venujte pozornosť tiež citlivosti a vhodnému frekvenčnému rozsahu. Zvážte možnosti, či dať prednosť reproduktorom, ktoré sú vybavené káblovým alebo bezdrôtovým diaľkovým ovládačom. A v neposlednom rade je dôležitý samotný dizajn. Reproduktory by mali ladiť do vášho interiéru. Obľúbená je čierna farba alebo dekor dreva.
Čo je to reproduktor?
Reproduktory a reprosústavy sú elektrické prístroje, elektroakustické meniče, ktoré dokážu premeniť energiu elektrickú na energiu mechanickú a to v podobe zvuku. Obyčajne sa skladá z pohonného segmentu, membrány, do ktorej je privádzaný vstupný signál a ďalších častí. Veľmi obľúbeným typom malých reproduktorov sú slúchadlá.
Delenie reproduktorov
Podľa štýlu vyžarovania:
Tlakové ( nepriamovyžarujúci ) - v tomoto prípade sa vkladá zvukovod medzi membránu a prostredie, do ktorého akustická energia vyžaruje. Tento systém dokáže zvýšiť účinnosť, zaručuje dosiahnutie vyšších vyžiarených výkonov... apod.
Priamovyžarujúci - tu sa jedná predovšetkým o basové až stredové reproduktory, kde je kmitajúce membrána priamo naviazaná na priestor, do ktorého je akustická energia vysiela.
Delenie reproduktorov podľa pohonu
- elektrostatické - princíp je založený vzájomnom priťahovanie a odpudzovanie dvoch elektród medzi ktoré býva umiestnená membrána z tenkej fólie. Na elektrostatickom princípe sa vzrábějí aj veľmi kvalitné slúchadlá.
- elektrodynamické - najbežnejšie používaný princíp pohonu. Bázu tvorí cievka, ktorá sa pohybuje v magnetickom obvode medzi pólmi. Sila z vodiča. ktorým preteká elektrický prúd, spôsobuje axiálne pohyb membrány.
- elektromagnetické - dnes už málo používaný systém, kde základom je membrána, ktorú pohybuje elektromagnet priťahujúca túto membránu.
- plazmové - jedná sa o reproduktory, ktoré nemajú membránu a teda vzužívají zmien tlaku vzduchu. Dnes je použitie tohto pohonu len veľmi sporadické.
- piezoelektrické - pohon využívajúce piezoelektrického javu. Výhodou tohto pohonu je pomerne nízka cena, jednoduchá konštrukcia a vysoká účinnosť. Hlavnou nevýhodou je však pomerne väčšie skreslenie.
- pneumatické - tento spôsob pohonu sa v praxi takmer nepoužíva. Na podobnom princípe boli začiatkom minulého storočia vyrábané gramofóny.
- ďalšie
Reproduktory podľa frekvenčného rozsahu
1. Vysokotónové (výškové) - reproduktory s frekvenčným rozsahom od 2 000 do 20 000 Hz ... a viac. Vysokotónové reproduktory umožňujú počúvanie v neuveriteľnej zvukovej kvalite.
2. Koaxiálne - obyvykle spadajú do označenia širokopásmových reproduktorov. Skladajú sa z dvoch alebo viacerých meničov.
3. Širokopásmové - aparáty s maximálnym frekvenčným rozsahom je od 45 - 15 000 Hz.
4. Hlbokotónové (basové) - vysoko kvalitné hlbokotónové reproduktory, ktoré môžu skvele doplniť stredových a širokopásmové reprosústavy. Poskztuje počúvanie veľmi kvalitných basov a hlbokých tónov. Frekvenčný rozsah týchto prístrojov je: 35 - 5 000 Hz (stredobasový) a 20 - 1 500 Hz (nízkorezonanční).
5. Stredopásmové - rozsah stredopasmovych reproduktorov: 80 - 12 000 Hz. Existuje celý rad parametrov popisujúcich správanie reproduktorov, avšak ako najvýhodnejšia sa ukazujú tzv. Thiele-Smallove parametry.
Repráky
Slúchadlá sú rozhodne sympatický vynález. Ale vy nie ste ani trochu sebci a chcete, aby si vaše okolie užilo hudbu s vami. Umenie povznáša ducha a zbližuje ľudí. Kvalitný reproduktor, respektíve reprosústava (v praxi sa totiž pre pokrytie celého pásma používa jednoducho reproduktorov niekoľko) je nevyhnutnosťou všetkých nadšencov do filmov alebo hudby. Tešíme sa, až bude akútny záchvat audiofilitidy zaradený niekam vedľa chrípky medzi akceptovateľné dôvody, kvôli ktorým ste naozaj nemohli doraziť do práce alebo do školy.
Reproduktory do auta
Poznáte pravidlo "kto riadi, ten určuje hudbu"? Tak teraz už áno, prajeme vám úspešnú argumentáciu u zvyšku posádky vozidla. Aké reproduktory si do auta zaobstarať? Predovšetkým tých správnych rozmerov. Bager sa vám do škatuľky od zápaliek naozaj nezmestí. Aj keď to teda môžete bezpochyby skúsiť. U reproduktorov v palubnej doske sa najčastejšie stretnete s rozmerom 87 mm alebo 100 mm. Tie vo dverách majú potom 130 mm, prípadne 165 mm.
Delíme ich na komponentný a koaxiálny. Komponentný verzie sa vyznačujú predovšetkým lepšou kvalitou zvukového prejavu. To sa dosahuje tak, že jednotlivé reproduktory sú od seba oddelené. (Väčšinou to býva výškový a stredobasový reproduktor, môže pribudnúť aj basový. Už zívate? Tak vidíte, že sme dobre urobili, že sme vám napísali rovno, čo to vie.) Koaxiálne reproduktory oproti tomu majú výškový a stredobasový reproduktor v spoločnom koši.
Vhodné je postrážiť si tiež citlivosť. Udáva sa v decibeloch, takže modrí už vedia. Tento parameter vám povie, ako nahlas bude váš reproduktor hrať. S tým súvisí aj výrobcovia udávaný RMS výkon. Čo znamená, že tento výkon môžete do reproduktora púšťať bez rizika jeho zničenia.
Reproduktory ste si kúpili, takže si ich tiež sami namontujete. Nielen mamička má vždy pravdu, takže v tomto prípade by sme sa odvolali na slová skúsenejších, ktorí tvrdia, že to nebýva príliš dobrý nápad.
Prenosné repra
Samozrejme sú prenosné teoreticky úplne všetky. Len prenášať napríklad stokilového miláčika od PMC je výkon hodný Herkula. To, čo sa tak väčšinou označuje u výrobcov, je celkom jednoducho kompaktných rozmerov (od malých po väčšie, ktoré už sa vám do vrecka nezmestia) s integrovaným akumulátorom. Na dobíjanie slúži buď napájací adaptér alebo sa tak deje cez USB. Môžu byť v dvoch verziách, a to síce bezdrôtové alebo s klasickým pripojením za pomocou kábla. Spievate si vo vani? Dotiahnite to k dokonalosti aj hudobné kulisou a kúpte si vodeodolnou variantu reproduktora. Samozrejme ako iné reproduktory si ich môžete zaobstarať ako pasívne alebo si zakúpite aktívne reproduktory. To potom znamená, že budú mať zabudovaný vlastný zosilňovač.
Bezdrôtové bluetooth reproduktory
Na čo je to dobré? Zo zariadenia podporujúceho bluetooth (to je celkom zásadná podmienka, bez toho to zrejme celkom nepôjde) vám prehrá hudbu. Typicky sa teda jedná o reproduktory k mobilu alebo počítaču. Čo by ste v tomto prípade mali zohľadniť? Predovšetkým výdrž batérie. Na perpetuum mobile si zrejme budeme musieť ešte počkať. Záujemca odkazujeme na štúdium zákonov termodynamiky. (My to vzdávame a ideme si otvoriť nejaký ten nenáročný lesklý magazín. Obsahujúce pokiaľ možno veľa obrázkov.) Tým ďalším je dosah a keď si nekúpite zrovna model za podozrivo výhodnú cenu, nemusíte sa báť ani kvality zvuku.
Klasické repráky
Ak nie ste precitlivení a na nejaký ten kábel nehľadíte, tak svet prenosných reproduktorov samozrejme disponuje aj tými klasickými s káblom, ktoré sa pripájajú cez konektor jack 3,5 mm.
Reproduktory k TV
Tí lenivejší ... pohodlnejšie ... pardon, ekonomickejšie uvažujúci si rovno zaobstará domáce kino. V zostave budete mať všetko potrebné. Fajnšmekri sa ponorí do hlbín internetu a technických špecifikácií a zostaví si celý set sami. Skladá sa z televízora, prehrávača a práve reproduktorov, ktorými sa budeme zaoberať my. Televízia už je schopná vydávať zvuky, tak prečo to mám riešiť? Z bežného televízora totiž väčšinou kvalitný zvuk nedostanete. Navyše si budete môcť užiť priestorový efekt ozvučenie. Kľúčové sú teda práve reproduktory. Respektíve ich počet. No, počet je naozaj dôležitá veličina, ako sa tvárite vy, keď máte na výplatnej páske o tisíc korún menej? Radšej späť k reproduktorom.
Zostavy 2.1
Tá podivne znejúce číslovka má svoj význam. Dvojka znamená dva reproduktory. Zriedkavejšie sa možno tiež stretnúť so zostavou 3.1, v ktorej je navyše ešte reproduktor stredový. Jednička za bodkou vždy značí subwoofer. Inak sa mu tiež hovorí sub-basová jednotka. Aj subwoofer môžete mať aktívny či pasívny. A aby sme povedali to najdôležitejšie (konečne, že), tak toto zariadenie sa stará o reprodukcii najnižších frekvencií. Samozrejme výkon ani u subwoofera nie je uvádzaný výhradne pre obveselenie užívateľov, však pamätajte na fakt, že je potreba ozvučovať rôzne veľké priestory. Takže ak nie ste ob týždeň účastní organizovanie súkromné technoparty, zakúpený subwoofer pravdepodobne svojím výkonom na rozmery vašej obývačky stačiť bude. Aj subwoofery existujú bezdrôtové.
Zostavy 5.1
Jednička opäť značí nami vyššie popísaný jeden subwoofer. Päťka znamená päť reproduktorov, teda konkrétne dva zadné a tri predné. Tu už vás čaká pomerne slušný priestorový zážitok. Kľúčom k nemu je ale reproduktory správne rozostaviť. Niektoré sú schopné sa dokonca samy nastaviť za pomoci zabudovaného mikrofónu v závislosti na tom, v ktorej miestnosti sa ocitli. U iných modelov to budete musieť vykonať vy. (My Horu za snahu pokročiť ďalej a prinútiť reproduktory, aby sa doviedli presunúť vlastnými silami na príslušné miesto. Utekajúci reproduktory by boli zároveň účinným prostriedkom pre zlepšenie fyzickej kondície svojich vlastníkov.) Vzhľadom na to, že potreba rozviesť po miestnosti káble k piatim prístrojom nemusí pôsobiť dvakrát esteticky, je na zváženie, či si opäť nekúpiť bezdrôtové verzie.
Zostavy 7.1
Pribudnú vám ďalšie dva zadné reproduktory. Ide skôr o pomyselnú čerešničku na torte, veľa filmov navyše zvukovou stopou vo formáte 7.1 doteraz nedisponuje.
Prihlásiť sa